U Nišu održan okrugli sto o suzbijanju nasilnog ekstremizma

22.05.2021.

O oblicima nasilnog ekstremizma, koji su zastupljeni u gradu i regionu, kao i modelima i mehanizmima prevencije, bilo je reči na okruglom stolu “NEnasilni odgovor - Prevencija i suzbijanje nasilnog ekstremizma”. Reč je o projektu koji organizacija Protekta sprovodi u okviru regionalne inicijative “Zajednice na prvom mestu: Stvaranje centra civilnog društva za rešavanje pitanja nasilnog ekstremizma - od prevencije do reintegracije”.

Imajući u vidu koliko je ekstremizam zastupljen u gradovima i regionu - od terorizma, preko religijskog i političkog ekstremizma, do ekstremizma prema Romima, nasilja nad ženama, huliganizma, a da je svim oblicima zajednička radikalizacija pre svega mladih, velika pažnja na skupu posvećena je modelima i mehanizmima prevencije.
Nasilni ekstremizam i latentni okidači radikalizacije spadaju u najprisutnije izazove današnjice, oni se mogu manifestovati u čitavom nizu pitanja, uključujući politička, verska, sportska, kulturološka i rodna - navode organizatori.
Okrugli sto - Protekta
Kao bitan faktor u suzbijanju ekstremizma, panelisti vide umrežavanje svih organizacija koje se bave ovom temom; foto: Protecta
Kao pozitivan primer u borbi sa ekstremizmom izdvojen je Novi Pazar, koji je kao grad suzbijanje ekstremizma digao na institucionalni nivo, oformivši Savet na nivou grada koji se bavi tom temom, a usvojen je i čitav niz mera koje implementiraju različite ciljne grupe - mladi, škole, institucije, organizacije, mediji.
Kao dobro rešenje za suzbijanje ekstremizma je pomenuta i Strategija za bezbednost grada Niša, koja u prošlom izdanju nije obuhvatala ekstremizam, pa je predloženo na skupu da u budućoj strategiji za bezbednost koju grad treba da usvoji svoje mesto pronađu i projekti i aktivnosti na temu borbe protiv ekstremizma - saopštavaju organizatori.
Postavljeno je i pitanje da li na situacije u poslednjih par godina u Nišu, kao što su prebijanje mirovnih aktivista, vandalizam spomenika Šabanu Barjamoviću, iscrtavanje kukastih krstova, treba gledati kao na izdvojene incidente ili jasne signale radikalizacije društva, pre svega mladih.
Govor mržnje koji je svakodnevno prisutan u javnom i političkom životu dodatno radikalizuje društvo tako da se situacije gde se otvoreno pokazuje netrpeljivost prema neistomišljenicima predstavljaju kao nova normalnost, nešto što mladi usvajaju kao standard u ponašanju. Svemu tome u velikoj meri doprinose društvene mreže i internet, koji olakšavaju mladima pristup do ekstremnih sadržaja koji otvoreno pozivaju na mržnju - dodaju.
Kao bitan faktor u suzbijanju ekstremizma, panelisti vide umrežavanje svih organizacija koje se bave ovom temom, te će, navode, preporuke i predloge za konkretne akcije poslati svim zainteresovanim institucijama i organizacijama u gradu, kako bi izradili zajedničku strategiju za borbu protiv nasilnog ekstremizma.
Na okruglom stolu učestvovali su Zibija Šarenkapić iz organizacije DamaD Novi Pazar, Sead Biberović - Organizacija Urban In Novi Pazar, Osman Balić - Organizacija YU Rom centar, Čedomir Šargić ispred Instituta za javno zdravlje Niš, Nikola Božanović iz organizacije Kom 018, Tatjana Nikolić iz Centra za devojke, Igor Milosavljević iz Pravnog centra Niš i Milan Stefanović ispred Protekte, koji je ujedno bio i moderator skupa.

Izvor: www.juznevesti.com